Skip to Content

9 серпня - Міжнародний день корінних народів світу

Міжнародний день корінних народів світу відзначається 09 серпня, починаючи з 1995 року, за рішенням Організації Об’єднаних націй. Саме в цей день у 1982 році вперше відбулось засідання Робочої групи з питань корінних народів.

Українська держава 20 березня 2014 року заявила про державні гарантії прав кримськотатарського народу в складі України, затвердивши відповідну постанову парламенту.

За даними ЮНЕСКО, тепер у 70 країнах світу проживає близько 300 мільйонів представників корінних народів, які спілкуються понад 5 тисячами своїх етнічних мов і котрі дотримуються своїх культурних традицій. День був заснований задля того, аби світова спільнота пам’ятала про необхідність виявляти турботу і солідарність з представниками корінного населення, якому досить часто на своїй прабатьківщині загрожує асиміляція, або ж вони зазнають різних форм дискримінації (як це, приміром, відбувається зараз з кримськими татарами в окупованому Росією Криму).

В Україні заведено вважати, що її етнонаціональну культуру складають українська нація, корінні народи та національні меншини. Єдиного і чіткого визначення поняття «корінний народ» наразі не існує. До корінних народів України зазвичай зараховують кримських татар, гагаузів, кримчаків, караїмів та кримських греків. 

У 2016 році «Кримський дім» зняв відеофільм «Три народи - один корінь» до Міжнародного дня корінних народів світу. У фільмі йдеться про етнічну спорідненість корінних народів Криму - кримських татар, кримчаків та караїмів. Тематичний ролик «Три народи - один корінь» можна переглянути ТУТ: https://www.youtube.com/watch?v=0T5I_Hgckgo

Цього року Україна вдруге відзначатиме Міжнародний день корінних народів світу на офіційному рівні. Організатором заходів є Міністерство інформаційної політики України спільно з Меджлісом кримськотатарського народу та іншими організаціями.

*****************************************************************************************

«Ставлення до корінних народів – це тест для України»

1

9 серпня 2016 року відбувся круглий стіл «Корінні народи України: історія, сучасність та перспективи» у рамках комунікаційної кампанії «Три народи – один корінь», організованої Міністерством інформаційної політики України до Міжнародного дня корінних народів. Учасники конференції розглянули питання особливостей корінних народів України, що сформувалися в Криму, – караїмів, кримчаків та кримських татар, а також збереження їх спадщини та забезпечення їх прав на законодавчому рівні.

За словами Еміне Джапарової тема корінних народів є новою для українського суспільно-політичного дискурсу. "Саме тому, вкрай важливою є просвітницька діяльність та широке інформування загалу з питання забезпечення прав корінних народів", - сказала Е.Джапарова. Вона зазначила, що комунікаційна кампанія МІП проходить під гаслом «Три народи – один корінь».

1

Підтримав Джапарову голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров: «Три корінні народи Криму зараз знаходяться в скрутному становищі. Через окупацію Україна, яка взяла на себе відповідальність за забезпечення прав і свобод караїмів, кримчаків і кримських татар, не має фізичних, правових та інших інструментаріїв для реалізації своїх зобов’язань. Тому питання, пов’язане з деокупацією Кримського півострову, є першочерговим у діяльності організацій, представницьких органів, зокрема Меджлісу кримськотатарського народу». 

Член постійного форуму ООН з питань корінних народів Олівер Лооде також підкреслив, що головний виклик для України полягає в тому, що традиційні землі її корінних народів (караїмів, кримчаків, кримських татар) знаходяться під окупацією. «Це означає, що захист прав корінних народів є обмеженим, –  зазначив О.Лооде, –  але навіть у таких умовах Україна може на своєму законодавчому рівні інтегрувати Декларацію ООН з прав корінних народів».

Доктор юридичних наук Борис Бабін наголосив, що Україна потребує створення закону «Про корінні народи». «Окупація не знімає з нас обов’язків як за розробку законодавства у цій сфері, як за представництво інтересів корінних народів у міжнародних інституціях, так і в забезпеченні цих інтересів на території України», –  впевнений Б.Бабін.

Наталія Беліцер вказала на те, що є дещо спільне між усіма корінними народами світу – нерозривний зв'язок народу із землею та всім довкіллям. «Через варварство окупанта в Криму цей зв'язок на наших очах обривається», - підсумувала експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика.

За результатами круглого столу були створені рекомендації з питань корінних народів для Міністерств України.

У заході взяли участь: перший заступник Міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова (модератор), народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, доктор юридичних наук, професор кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ імені Т. Шевченка Борис Бабін; Михайло Подюк - заступник директора департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України; Ескендер Барієв - член Меджлісу кримськотатарського народу, голова ГО "Кримськотатарський ресурсний центр"; Наталія Беліцер - експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика; Олівер Лооде - член постійного форуму ООН з питань корінних народів; Ельзара Топалова -  голова МГО "Фонд дослідження та підтримки корінних народів Криму";  В’ячеслав Ломброзо - заступник голови МГО "Фонд дослідження та підтримки корінних народів Криму"; Олена Арабаджи - голова ГО "Мелітопольське національно-культурне караїмське товариство "Джамаат"; Юрій Макаров - заступник голови ГО "Мелітопольське національно-культурне караїмське товариство "Джамаат"; Андрій Іванець - кримський історик, координатор громадської організації "Таврійська гуманітарна платформа"; В’ячеслав Лебедєв - член Ради караїмських організацій Автономної Республіки Крим.

05 серпня 2016 року на прес-конфференції МІП було презентовано відеоролики про корінні народи Криму: кримчаків, караїмів та кримських татар. Ролики  транслювалися на телеканалах України на правах соціальної реклами. У відео підкреслено, що чисельність кримських татар – 350 тисяч осіб, караїмів – 2 тисячі, а кримчаків – 200.

У рамках комунікаційної кампанії 9 серпня минулого року було презентовано стратегію публічної дипломатії кримських татар, розроблену командою експертів. Крім того, у Media Hub показали виставу «На спільнім шляху» - про відносини українців та кримських татар.

********************************************************************

У серпні 2017 року до Міжнародного дня корінних народів Міністерство інформаційної політики України запускає просвітницьку загальнонаціональну кампанію «Три народи — один корінь». Про це під час прес-конференції заявила перший заступник міністра інформполітики Еміне Джапарова:

— Ми вже другий рік поспіль виносимо цю тему на обговорення широкої громадськості, намагаючись розповісти хто такі кримські татари, караїми та кримчаки. Що їх, наприклад, караїмів і кримчаків, всього кілька тисяч. Це ті народи, щодо яких необхідно вживати заходи, щоб фізично зберегти їх,— сказала вона.

Крім розміщених по Києву тематичних макетів, міністерством також був підготовлений відеоролик, у зйомках якого взяли участь представники трьох корінних народів України.

— Це такий собі соціальний експеримент. Ми знайшли трьох людей — кримського татарина, караїма і кримчака, і попросили їх надіти національні костюми для того, щоб вони передали свої відчуття від єднання зі своїм корінням, своєю генетичною пам'яттю, яку вони несуть. Культура цих народів у радянські часи, на жаль, знищувалася, і тому нам доводиться штучно цю культуру прищеплювати, — додала Джапарова.

За словами Джапарової, цільовою аудиторією інформкампанії є не тільки носії цих культур, але і вся українська громадськість, яка в повному обсязі обізнана у тонкощах етнічної різноманітності України.

Для світової аудиторії, зокрема дипломатичного корпусу, який перебуває в Україні, спільно з Меджлісом кримськотатарського народу завтра, 9 серпня, проводиться культурний вечір «Qırım akşami» («Кримський вечір»).

Народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зазначив, що, на жаль, значна частина українських політиків сприймає деякі сфери права, зокрема і права корінних народів, як деяку екзотику.

— Не дуже політики розуміються не лише на об'єктивності і природності цих прав, але і на їхній корисності власне для самої держави, — сказав він.

Рефат Чубаров додав, що права корінних народів мають бути реалізовані державами для тих народів, які не мають державних утворень, і одним з найважливіших прав є право на самовизначення народу.