Skip to Content

Актуальна інформація для майбутніх пенсіонерів

Умови призначення пенсії за віком

За нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають ті особи, які досягли віку 60 років та набули страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення 60 річного віку право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;

58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо заява про призначення пенсії надана до органів Пенсійного фонду протягом трьох місяців з дня досягнення цього віку. Якщо особа звернулася пізніше трьох місяців від досягнення пенсійного віку, пенсія призначається з дня подання заяви.

У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково. Час для їх надання – до 3-х місяців.

Не потрібно чекати дня народження. З заявою про призначення пенсії можна звертатися вже за місяць до досягнення пенсійного віку. Особи, що скористалися можливістю подати заздалегідь заяву на призначення пенсії, забезпечать себе виплатою пенсії та отриманням пенсійного посвідчення вже при досягнення пенсійного віку.

 

ЗАРАХУВАННЯ СТРАХОВОГО СТАЖУ ФІЗИЧНИМ ОСОБАМ-ПІДПРИЄМЦЯМ

Підприємці, як і звичайні громадяни, досягнувши пенсійного віку, мають право на призначення пенсії за віком. Порядок нарахування пенсії для підприємців дещо відрізняється від розрахунку пенсій найманим працівникам і залежить від фактичних надходжень до бюджету Пенсійного фонду під час здійснення ними підприємницької діяльності. Крім того, є відмінності щодо визначення страхового стажу та розміру доходу, який використовується для нарахування пенсії, у період до та після 01.01.2004.

   З 1 січня 2004 року для обчислення розміру пенсії враховується страховий стаж людини, тобто період, протягом якого вона підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески, в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях, і той місяць (чи місяці), за який внески до Пенсійного фонду не сплачені, не включається до страхового стажу.

  Довгий період часу фізичні особи, які працювали на спрощеній системі оподаткування, сплачували внески до Пенсійного фонду на добровільних засадах. Лише з 1 липня 2010 року ця категорія платників була законодавчо зобов’язана сплачувати страхові внески, що дало можливість не тільки збільшити надходження до пенсійного бюджету, але й забезпечити їм набуття права на майбутню пенсію. До цього, по факту сплати внесків «спрощенцям» зараховується лише чотири – п’ять днів на місяць.  Як наслідок, звертаючись за призначенням пенсії або за  її перерахунком, людина з подивом виявляє, що у неї просто не вистачає стажу!

   Другою умовою зарахування страхового стажу, крім сплати страхових внесків, є подання звітності до Пенсійного фонду. Попри те, що з 01.01.2000 р. всі суб’єкти господарювання зобов’язані були подавати звітність до відділу персоніфікованого обліку, підприємці, які працювали на спрощеній системі оподаткування до 01.01.2004 р. дані про себе не подавали (через відсутність порядку визначення розміру доходу). З 1 січня 2004р., незалежно від системи оподаткування, фізичні особи – підприємці повинні щорічно подавати відомості про себе до відділів персоніфікації, і ці дані використовуються для обчислення як стажу, так і доходу під час нарахування пенсії.

Будьте відповідальні за майбутнє вже сьогодні!