Для людей з вадами зору

Епідситуація по дифтерії у Фастівському районі

П'ятниця, 08 листопада 2019, 08:49 282
Ситуація з захворюваністю на дифтерію в Україні залишається складною.
У Фастівському районі на сьогоднішній день захворювань на дифтерію не зареєстровано.
Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується запаленням переважно слизових оболонок ротоглотки та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем.
Збудником захворювання є дифтерійна паличка (коринебактерія), яка виробляє екзотоксин, стійка до дії різних чинників і у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб, проте кип’ятіння та 1% розчину сулеми знищують палички через одну хвилину. Інкубаційний період захворювання – від 3 до 10 днів.
Передається дифтерія повітряно-крапельним шляхом, а також через предмети побуту (посуд, іграшки). Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, який блокує синтез білка в клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям.
Симптоми:
  • біль у горлі;
  • підвищена температура;
  • наліт на мигдалинах сірого кольору;
  • осиплість голосу;
  • ускладнене дихання та ковтання;
  • висока температура;
  • набряк слизової оболонки носоглотки;
  • збільшення лімфатичних вузлів.
Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільної плівки та набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи. Токсичне ураження серцево-судинної та нервової систем і вторинні інфекції також можуть мати летальні наслідки. Небезпечність захворювання характеризується високою смертністю, в 50 випадках з 1000.
Центр громадського здоров’я  інформує: під час епідемії дифтерії в Україні (1991-1998), спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли близько 20 тисяч людей, 696 з яких померли.
Єдиний спосіб запобігти смертельній хворобі – це вакцинація!
Як і коли вакцинуватися від дифтерії?
Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять у 6 років вакциною АДП, наступну у 16 років – АДП-М.
Дорослі повинні ревакцинуватися (вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу – у 36 і так далі.
Вакцинація вже за декілька років не гарантує захисту від інфікування та захворювання, але захворювання у правильно щеплених буде перебігати набагато легше, ніж у тих, хто не має щеплень.
Якщо доросла людина або дитина старша 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.
Лише вакцинація рятує від дифтерії. За даними CDC, 99% людей, що мають щеплення від дифтерії, не хворіють.
Зробити щеплення від дифтерії можна безкоштовно для дорослих і дітей. КНП ФРР «Фастівський Центр ПМСД»  забезпечений якісними вакцинами. Для того, щоб отримати вакцину, необхідно звернутись до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра.
В кожній АЗПСМ району є кабінет щеплень, де проводиться вакцинація.
Щороку кожним ЛПЗ району складається план проведення щеплень керованих засобами імунопрофілактики та дифтерії зокрема.
В 2019 році підлягали щепленням: АКДП – 481 чоловік, ревакцинація у 18 місяців - 446 дітей, АДП у 6 років – 865 дітей, АДП-м у 16 років – 803 дитини, АДПМ дорослі – 3073 чол.
За 9 місяців 2019 року виконано план вакцинації : АКДП – 91%, ревакцинація у 18 місяців – 91,9 %, АДП у 6 років – 16,0%, АДП-м у 16 років – 99,8%, АДПМ дорослі – 64,0%.
В цілому вакцини як для дітей, так і для дорослих є в достатній кількості, крім вакцини АДП – для вакцинації дітей в 6 років (необхідно 600 доз).