Щодо неповернення боргу

П'ятниця, 26 жовтня 2018, 11:33 1106

Часто, коли в борг дають близьким або добре знайомим людям, договір позики не складають. І коли виникає ситуація, що боржник не повертає гроші, то більшість вважає, що повернути позичені кошти вже неможливо, оскільки відсутній головний доказ наявності боргу – договір. Проте гроші, які були віддані в борг без договору, повернути можливо!

І хоча цей процес непростий, але якщо діяти розумно, то результат буде.

Перш за все, слід спокійно поговорити з боржником на предмет повернення боргу, дізнатись причини неповернення та дати час на повернення грошей. Якщо цей крок не дає результату, то можна спробувати роздобути докази наявності боргу для подальшого звернення в компетентні органи.

Усі розмови між вами та позичальником фіксуйте на аудіо та відео. Рекомендуємо проводити правильний запис розмови:

  • перед дзвінком варто записати на диктофон дані, які ідентифікують того, хто телефонує і кому телефонують (прізвище, ім’я, по батькові, адреси), дату, час дзвінка, номери телефонів, з яких ви телефонуєте та контрагента;
  • якщо вам відповів боржник, обов’язково попросіть його представитись (можна одразу назвати його ПІБ і запитати, чи це потрібна вам особа), в ході розмови вам необхідно, щоб боржник чітко проговорив суму боргу та строки повернення, тобто ставимо боржникові питання, які мають хоча б якийсь стосунок до боргу;
  • якщо боржник зареєстрований у соціальних мережах або ж вам відома адреса його електронної пошти, продублюйте усну розмову шляхом направлення електронного листа такого ж змісту.

Наступним кроком у захисті ваших прав може бути звернення до суду або до правоохоронних органів.

У заяві до органів поліції вкажіть всі обставини справи: коли і де відбулась передача грошей, хто був присутній під час передачі, коли почалось прострочення боргу.

Зазвичай це вчинення шахрайських дій, тобто стаття 190 Кримінального кодексу України. А саме – заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство). Відомості щодо вашої заяви повинні обов’язково внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань і почати проводити досудове розслідування за фактом вчинення щодо вас правопорушення.

Цивільний позов направляйте відповідно до загальних правил, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України. У позовній заяві висвітліть всі обставини справи, обов’язково долучіть всі раніше зібрані вами докази. Якщо ви знаєте, що у боржника є зареєстроване за ним якесь майно, долучіть до позову клопотання про арешт майна боржника.

І наостанок, нагадуємо: якщо ви все-таки вирішили дати в борг, то вимагайте складення договору позики.

Останнє редагування П'ятниця, 26 жовтня 2018 11:33