Пам’ятки з безпеки життєдіяльності населення

Понеділок, 29 жовтня 2018, 12:47 1290

2.1 Дії при сигналі «Увага всім!»

З-поміж комплексу заходів щодо захисту населення під час надзвичайних ситуацій важливе місце належить організації своєчасного оповіщення. Це – завдання органів цивільного захисту. Завивання сирени, переривчасті гудки на підприємстві, сигнали транспортних засобів означають попереджувальний сигнал «Увага всім!»

За цим сигналом потрібно увімкнути радіо, радіотрансляційні і телевізійні приймачі для прослуховування термінових повідомлень. Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів.
Вислухавши повідомлення, кожен повинен діяти без паніки і метушні, у відповідності з отриманими вказівками.

Пам’ятайте, у цих умовах дорога кожна хвилина!
Повідомлення містить наступну інформацію:
- місце і час виникнення надзвичайної ситуації;
- розміри та масштаби надзвичайної ситуації
- час початку та тривалість дії факторів ураження;
- територія, яка потрапляє в осередки або зони ураження;
- порядок дій при надзвичайних ситуаціях;
- інша інформація.

Мінімальний запас речей, які повинні бути у захисній споруді:

1. Переносні електричні ліхтарі, свічки, сірники.
2. Столи, лавки, стільці, кушетки.
3. Баки для питної води, з розрахунку 3 л на одну особу з кружками.
4. Харчі тривалого зберігання (консерви, сухарі, печиво і т.п.).
5. Резервуари з герметичною кришкою для збору нечистот з розрахунку 2 л на одну особу.
6. Мішки поліетиленові для збирання сухих відходів.
7. Аптечки автомобільні.
8. Дезінфікуючі засоби - 3л.
9. Інструмент (лопата штикова, лопата совкова, сокира, лом звичайний, кувалда).

Якщо сигнал застав Вас

удома – негайно вимкнути нагрівальні прилади, газ, загасити вогонь у печі, одягти дітей, взяти засоби індивідуального захисту, аптечку індивідуальну, документи, необхідні речі, запас продуктів і води, вимкнути освітлення і швидше йти у сховище (укриття); при можливості попередьте сусідів;
на роботі – вжити заходів для безаварійної зупинки виробництва (відповідно до інструкції) і йти в укриття; 
на вулиці – швидко укритися у найближчому сховищі, укритті;
у громадському місці – без паніки діяти за вказівками адміністрації об’єкта, де перебуваєте;
в автобусі – дочекатися зупинки і поспішити в найближче укриття.


2.2 Поведінка при виявлені підозрілого  предмету

У громадському транспорті:

• опитайте людей, що знаходяться поруч та спробуйте встановити приналежність предмета та хто міг його залишити;

• якщо господар не встановлений, негайно повідомте про знахідку водію.

У під'їзді свого будинку:

• опитайте сусідів, можливо він належить їм;

• якщо власника не встановлено - негайно повідомте про знахідку у відділення міліції.

В адміністративній будівлі (установі):

• негайно повідомте про знахідку керівнику адміністрації (установи).

У всіх перерахованих випадках:

• не чіпайте і не відкривайте знахідку;

• зафіксуйте час виявлення знахідки;

• постарайтеся зробити так, щоб люди відійшли якомога далі від небезпечної знахідки;

• обов'язково дочекайтеся прибуття оперативно-слідчої групи.

 


2.3 ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ВОДІ

- Відпочинок на воді(купання, катання на човнах) повинен бути тільки у спеціально відведених місцевими органами виконавчої влади та обладнаних для цього місцях.

- Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби.

- Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду, при температурі води – не нижче +18 С, повітря – не нижче +24 С. Заходити у воду необхідно повільно.

- Не рекомендується купатися поодинці біля крутих і зарослих густою рослинністю берегів.

- Перед тим, як стрибати у воду, переконайтесь в безпеці дна і достатній глибині водоймища.

- Необхідно здійснювати постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.

Забороняється:

- стрибати у воду з човнів, катерів, дамб, містків, дерев, високих берегів;

- вживати спиртні напої під час купання;

- забруднювати воду і берег(кидати пляшки, банки, побутове сміття і т.д.);

- допускати у воді грубі ігри, які повязані з обмеженням руху рук і ніг;

- заходити глибше, ніж до поясу дітям, які не вміють плавати.

Як діяти у випадку нещастя:

- Якщо ви потрапили у вир, наберіть якнайбільше повітря, занурюйтесь у воду і, зробивши сильний ривок убік за течією, спливайте на поверхню.

- Коли зявляються судоми, не розгубіться! Треба негайно перемінити стиль плавання, найкраще лягти на спину і плисти до берега. Намагайтеся утриматися на поверхні води і кличте на допомогу.

- Плавець, що заплутався у водоростях, не повинен робити різких рухів і ривків, інакше петлі рослин затягнуть ще щільніше. Необхідно лягти на спину і постаратися м'якими, спокійними рухами виплисти у бік, відкіля приплив. Якщо це не допоможе, потрібно підняти ноги, обережно звільнитися від рослин руками.

- У випадку перевтоми, переохолодження рекомендується перемінити стиль плавання і вийти із води.


2.4 Агресивна чужеземка – АМБРОЗІЯ.

Амброзія полинолиста — однорічна яра рослина за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва полинолиста). Існує понад 30 видів амброзії, на території Америки, в Україні один вид – амброзія полинолиста, яка була завезена до нас в 1925 році з Північної Америки. Нині вона поширена в більшості областей України, АР Крим.

Це однорічний злісний карантинний бур’ян заввишки 20-250 см з міцною кореневою системою, який проникає в грунт  до 4 метрів, зневоднюючи і виснажуючи його. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тис. тонн води. З кожним роком амброзія поширюється  на нові території, утворюючи при цьому велику надземну масу і заглушуючи культурні посіви.

Розмножується амброзія насінням, яке визріває у серпні-вересні, легко обсипається, засмічуючи грунт. Одна рослина може дати до 100 тисяч зернят, які  здатні проростати  ще 10-15 років після визрівання. Вона як чужинка не має природних ворогів, її не їдять тварини. Як справжній «зелений агресор»- успішно витісняє гравілат, вероніку, злаки, подорожник, ромашку, череду та інші рослини, які прикрашають ландшафт. Проростає насіння у кінці квітня на початку травня. З середини серпня до кінця жовтня амброзія цвіте. Під час цвітіння вона є дуже небезпечною, її пилок викликає у великої кількості населення алергію. Підвищується температура, течуть сльози, буває коньюктивіт, погіршується зір і може  викликати набряк легенів. Медики це називають амброзійним полінозом або сінною пропасницею. В цей період від амброзійного пилку страждають астматики, у них загострюються приступи бронхіальної астми. 

Поширенню захворювання можуть сприяти погодні умови: спека, роза вітрів. Ефективних ліків від амброзійного пилку поки що не існує. Єдиний вихід – триматися від неї подалі, поки рослина квітує. Для прогулянок вибрати похмурі і дощові дні, кватирки вікон затягнути марлевими сітками, постійно змочувати їх та міняти кілька разів на день. На вулиці потрібно користуватися   сонцезахисними окулярами, після прогулянки необхідно прийняти душ, промити очі і ніс.

За останні роки поширення амброзії в Україні - справжнє лихо. Для багатьох регіонів це стало проблемою державного рівня.  До цієї роботи залучаються лікарі санітарної служби, працівники інспекції екобезпеки, представники місцевої влади.

Як же ж  треба боротися з амброзією?

Система захисту як складова загального агротехнічного комплексу прийомів по вирощуванню сільськогосподарських культур передбачає застосування різних методів: карантинних, агротехнічних, механічних та хімічних заходів.

Проводяться такі запобіжні заходи: старанно очищається  посівний матеріал від насіння  амброзії, проводяться лущення  стерні, періодична глибока оранка, досходова культивація. Насінний матеріал, очищений від карантинних бур’янів, передають на аналіз до Державної насінної інспекції для встановлення його кондиційності.

Ведеться суворий карантинний контроль, виявляються карантинні бур’яни, досліджуються  земельні угіддя та складаються карти забруднення, визначаються необхідні методи  боротьби  Перше обстеження полів навесні проводять після сівби до появи сходів ярих культур, а подальші у період від  з’явлення сходів висотою 12-15 см. Посіви озимих культур обстежують на початку фази кущення та навесні до фази повного кущення. Друге обстеження полів проводять перед збиранням врожаю або зразу після цього з метою планування способів осіннього та весняного передпосівного обробітку грунту і застосування гербіцидів.

До механічних заходів відносяться регулярні рейди по приватних садибах, виявлення осередків  поширення амброзіїзнищують рослину  до початку цвітіння: скошують, виривають і  компостують, не даючи цвісти та плодоносити, адже вона розмножується тільки насінням. Якщо до цвітіння рослину не знищили , треба перечекати період цвітіння, поки не утворяться зелені плоди, саме в цей час скосити або вирубати і обов’язково спалити, щоби не висипалося насіння.

Хімічні заходи здійснюють у великих господарствах особи, які мають спеціальну фахову освіту. Фермери та господарі присадибних ділянок повинні точно дотримуватися регламентів, зазначених у спеціальних рекомендаціях, інструкціях. Використовують препарати, які є у  «Переліку Укрдержхімкомісії України».

Вести боротьбу із амброзією треба усім разом: санепідемстанції, екологічній службі, адміністративно-технічній інспекції, квартальним комітетам, підприємствам, навчальним  закладам, органам місцевої влади, населенню. Тільки спільними силами під силу подолати  переможний хід агресивної чужеземки.


2.5 ГРОМАДЯНИ, БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ НА ЛЬОДУ!

Перед тим, як стати на лід - подивіться уважно, чи немає підозрілих місць:

- тонкий або крихкий лід може бути поблизу кущів, очерету, де водорості вмерзли в лід;

- обминайте ділянки, які покриті товстим прошарком снігу, під снігом лід завжди тонший;

- особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з’єднуватися із сушею,

можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

Не перевіряйте міцність льоду ударом ноги - ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!

Для одного пішохода безпечним вважається лід товщиною не менше 7 сантиметрів.

Для обладнання ковзанки - не менше 10-15 сантиметрів.

Катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях.

Якщо лід почав тріщати - негайно повертайтеся, відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг на льоду.

Будьте обережні, бережіть своє життя та життя своїх близьких! Дотримуйтесь правил безпеки на льоду, привчайте до цього своїх дітей!

Батьки! Не відпускайте своїх дітей гуляти на поверхні замерзлих водойм! Не нехтуйте правилами безпеки!

Цінуйте життя!

ШАНОВНІ РИБАЛКИ!

Зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження:

- Не пробивайте поруч себе багато лунок;

- Не збирайтеся великими групами на одному місці;

- Не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега;

- Завжди майте під рукою 12-15 метрів міцної мотузки;

- Тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.

ЯКЩО ВИ ПРОВАЛИЛИСЯ НА ЛЬОДУ РІЧКИ АБО ОЗЕРА І У ВАС НЕМАЄ ПРИ СОБІ НІЯКИХ ЗАСОБІВ ПОРЯТУНКУ:

 1. Поверніться спиною до крайки льоду, широко розкиньте руки по крайках льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою.
 2. Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, відштовхуйтесь ногами від протилежної крайки ополонки, або роблячи плаваючі рухи ногами, вибирайтеся на лід.
 3. Вибравшись з льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду таким чином перевірена.
 4. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки на опинитеся у теплі.

ПАМ’ЯТАЙТЕ: ЗА УМОВ ТОНКОЇ КРИГИ, ВИХІД НА ЛІД КАТЕГОРИЧНО  ЗАБОРОНЕНО! 


2.6 Правила поведінки під час грози.

Ураження блискавкою лікарі прирівнюють до дії на організм електричного струму високої напруги. Така травма руйнує нервову систему, розладнує дихання, серцеву діяльність. На шкірі потерпілих лишаються характерні сліди, так звані "знаки блискавки" - червоні смуги, опіки. 88-96 відсотків уражених спершу втрачають свідомість.

 При ураженні блискавкою, насамперед, постраждалого необхідно:

·      роздягнути, облити йому голову холодною водою та, за можливістю, обгорнути тіло мокрим холодним простирадлом;

·      якщо людина ще не отямилася, слід негайно розпочати проведення реанімаційних заходів та якнайшвидше викликати швидку медичну допомогу;

·      якщо людина зовнішньо отямилася, у неї можуть виявитися серйозні ушкодження внутрішніх органів і вона потребує медичної допомоги.

Пам'ятайте! Постраждалий від удару блискавки може мати переломи, навіть хребта, тому переміщати його необхідно дуже обережно.

Поради щодо поводження під час грози:

-      виключати радіоустановки й телевізори з антеною;

-      не можна ховатися під шатами дерев, особливо коли негода застає в полі, на відкритій місцевості (третина усіх потерпілих від блискавки уражена саме під деревами);

-      якщо ви плаваєте чи знаходитеся в човні, слід якнайшвидше вибратися на берег. Вода є провідником електрики;

-      у відкритому полі не слід переносити лопати, граблі, вила;

-      небезпечно наближатися за такої погоди й до телеграфних стовпів або опор ліній електропередач;

-      неприпустимо їздити на велосипеді, мотоциклі чи коні, працювати на тракторі;

-      не можна в цей час лишатися на спортивних майданчиках, пляжах, на подвір'ї;

-      якщо гроза застала в поході, тримайтеся якомога далі від вершин гірських хребтів, особливо їхніх піків;

-      уникайте сусідства з водонапірними баштами, металевими трубами, дротами, залізними огорожами;

-      за винятком екстрених випадків намагайтеся не користуватися телефоном;

-      якщогроза застала в автотранспорті, то слід лишатися на місці і ні в якому разі не виходити назовні. Якщо ж украй необхідно вибратись, треба уникати одночасного контакту із землею й металевим корпусом автомобіля - найкраще вистрибнути з машини;

-      знаходячись у будинку, тримайтеся далі від дверей, вікон, каміна, небезпечно також забиратися на горище;

-      не рекомендується приймати під час грози душ або ванну;

-      якщо ж сховатися ніде (скажімо, в чистім полі), треба лягати просто на землю. 


2.7 Правила безпеки при користуванні електроприладами:

1. Перед вмиканням електроприладу необхідно візуально перевірити електрошнур на наявність механічних пошкоджень.

2. Електроприлад повинен бути надійно заземлений згідно з правилами установки приладу.

3. Забороняється працювати з електроприладом вологими руками.

4. Не можна залишати електроприлад без нагляду на довгий час, після закінчення роботи перевірити, чи все вимкнено.

5. Не можна користуватися електроприладами без нагляду дорослих.

6. При виявленні або виникненні несправності в електроприладі негайно викликати електрика, що обслуговує прилад.

7. Категорично заборонено виконувати будь-які ремонтні роботи самостійно.

8. Не користуватися саморобними електричними приладами.

9. Якщо в квартирі полум’я, або чути запах диму, горілої ізоляції, потрібно негайно повідомити про це дорослим.

10. Якщо вдома нікого немає, негайно телефонуйте за номером 101; потім кличте на допомогу сусідів.

11. Ніколи не гаси електроприлади водою.

Надання першої медичної допомоги у разі ураження електричним струмом

Рятування життя людини, ураженої струмом, у багатьох випадках залежить від швидкості та правильності дій осіб, що надають допомогу. Передусім потрібно якнайшвидше звільнити потерпілого від дії електричного струму. Якщо неможливо відключити електричне обладнання від мережі, потрібно одразу звільнити потерпілого від струмоведучих частин, не торкаючись при цьому потерпілого.

Заходи до лікарської допомоги після звільнення потерпілого від струму залежать від того, в якому він стані. Допомогу потрібно надавати негайно, якщо можливо — на місці події, одночасно викликавши медичну допомогу.

Якщо потерпілий не знепритомнів, потрібно забезпечити йому на деякий час спокій, не дозволяючи рухатися до прибуття лікаря.

Якщо потерпілий дихає нечасто і судорожно, але прослуховується пульс, потрібно негайно зробити йому штучне дихання. У разі зупинки дихання, розширенні зіниць і посинінні шкіри потрібно робити штучне дихання і непрямий масаж серця. 


2.8 Бережемо ліс від вогню!

у лісі не можна кидати в траву чи на землю недопалки, бавитись сірниками, користуватись  легкозаймистими горючими матеріалами.

Перш ніж розпалити багаття, необхідно вибрати відповідне місце біля річки або водойми, вирити неглибоку ямку і в ній розкласти вогнище. Місце для багаття можна також обкопати чи обкласти камінцями.

Пам’ятайте:

– вогнище не повинно бути занадто великим: полум’я може пошкодити розташовані поблизу дерева та кущі;

– забороняється розкладати багаття під деревами та поблизу високої сухої трави, бо це може призвести до пожежі.

Але, якщо пожежа все-таки виникла, ви можете загасити її водою, засипати землею чи піском або збивати полум’я за допомогою широких гілок з листям. Якщо пожежа набуває значного розвитку, то необхідно повідомити Держлісгосп або зателефонувати в пожежно – рятувальну службу за тел. 101.


2.9 Профілактика туберкульозу.

Щорічно в світі захворює на туберкульоз 7 – 10 млн. людей, 2,5 – 3 млн. вмирає, з них – 300 тис. дітей. 97 % померлих – з країн, що розвиваються.

Україна подолала епідеміологічний поріг ще у 1995р. – на сьогодні від туберкульозу страждає 1,3 % українців, щоранку кількість хворих на цей недуг збільшується на 10 відсотків. В цілому по країні захворюваність на туберкульоз становить 70 випадків на 100 тис. населення, що в 10 – 12 разів більше, ніж у європейських країнах. Щодня від цієї тяжкої хвороби помирає 30 хворих.

Туберкульоз – інфекційне захворювання.

Туберкульоз – це повітряно-крапельна, а точніше – повітряно-пилова інфекція.

Симптоми: безпричинне змарніння, загальна слабкість, зниження працездатності, втрата апетиту, безсоння, лихоманка в надвечірні години, сухий кашель.

Профілактика туберкульозу:  

1. Необхідно один раз на рік проходити флюорографічне обстеження легень.

2. Раз на рік у дітей брати туберкулінову пробу (реакція Манту).

3. Не допустимо купувати на стихійних ринках продукти харчування, особливо молоко, сир, сметану, масло, м’ясо.

4. Зміцнюйте імунітет.

5. Дотримуйтеся здорового способу життя.

6. Дотримуйтеся правил гігієни.

7. Ризик захворіти туберкульозом значно зменшує збалансоване харчування, особливо багато на білки їжа (м’ясні, рибні, молочні продукти).

ПАМ’ЯТАЙТЕ – туберкульоз виліковна хвороба!


2.10 Кір (симптоми)

Нагадуємо, що кір – це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне інфекційне захворювання, яке здатне уражати всі вікові групи населення, що не захищенні вакцинацією. Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до 5-го дня від початку висипань. Здебільшого хворіють діти, проте реєструється багато випадків захворювання серед дорослих. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

Вірус швидко передається  повітряно-крапельним шляхом. Вірус кору дуже летучий – з потоком повітря він може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, - тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. 9 із 10 неімунізованих людей, що контактують з хворим, будуть заражені.

Захворювання проявляється такими симптомами : високою температурою , сильним головним болем, нежитем , відсутністю апетиту і слабкістю. Потім з’являється сухий кашель, запалення слизової оболонки очей -  кон’юктивіт (сльозотеча, світлобоязнь,інколи гнійні виділення). Іноді до симптомів додаються блювання і пронос. Часто ці симптоми можна сплутати зі звичайною простудою чи грипом. На другий-третій день хвороби на піднебінні з’являються рожеві висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік з’являються  дрібні білісуваті плями, що оточені гіперемірованою каймою.  Їх описують, як «крупинки солі на червоному тлі». Саме ці дрібненькі цятки на внутрішній стороні щік і є однією із основних ознак, що в хворого таки кір.

Характерний коровий висип  на тілі з’являється  на 4-5 день хвороби  після перших симптомів  поетапно :  1-ий день елементи висипу з’являються за вухами, на волосистій частині голови, потім того ж дня виникають на обличчі та шиї, а пізніше - на тулубі, потім на  руках та ногах. Висип триває 3-5 днів .

 Кір може призвести до ускладнень : пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку (менінгіти, менінгоенцефаліти, енцефаліти, поліневріти тощо) , інших серйозних ускладнень , а також до інвалідності та смерті . За статистикою з 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіє на енцефаліт , а 50 отримають тяжкі ускладнення від яких страждають все життя . То ж у групі ризику перебувають невакциновані люди. Особи , які отримали пасивну чи активну імунізацію проти кору, можуть захворіти на кір, але захворювання буде протікати значно легше та без тяжких ускладнень.

Специфічного лікування від кору немає . Тож єдиним засобом профілактики і захистом від хвороби на разі залишається вакцинація.

Щоб зупинити розповсюдження хвороби вводять обмежувальні заходи на 21 день  від останнього дня відвідування закладу хворими:

- з метою своєчасного виявлення та ізоляції хворих на кір  забезпечити     медичне   спостереження за контактними протягом 17-21 дня в залежності від  щеплюваного статусу контактних осіб;

- забезпечити максимально можливу ізоляцію осіб, де зареєстровані випадки кору від іншого колективу на 21 день від останнього контакту з хворим на кір, не проводити масових святкових  заходів  у колективі та за межами закладу;

-    забезпечити проведення гігієнічних заходів (вологе прибирання з застосуванням дезінфікуючих засобів, провітрювання приміщень);

- обмежити відвідування закладу сторонніми особами;

-   перехворілих на кір допускати до відвідування закладу при наявності довідки лікаря про повне клінічне одужання.


2.11 Як захиститися від кліща.

Іксодові кліщі є носіями збудників кліщового енцефаліту – важкого захворювання, що уражає центральну нервову систему. Відзначається сезонність захворювання – у весняно-літній період настає найбільша активність кліщів. Для попередження цього захворювання при лісових прогулянках, зборі ягід, грибів необхідно дотримуватись найпростіших запобіжних правил:

 • одяг повинен надійно закривати тіло;
 • штани – заправлені у шкарпетки, на ногах – чоботи або щільно зав’язані черевики;
 • куртку наглухо закривають і заправляють у штани, обшлаги повинні щільно облягати кисті рук, комір і манжети можна змастити камфорною олією;
 • вуха і волосся потрібно закрити косинкою або беретом;
 • можна застосовувати засоби відлякування комах, так звані репеленти: крем „Тайга”, лосьйон „Ангара”, аерозоль „ДЕТА”;
 • після повернення з лісу необхідно уважно оглянути одяг і тіло. Особливо уважно потрібно оглянути голову, шию, відкриті ділянки шкіри.

Кліщі, які присмоктались, мають вигляд малопомітних чорних плямок, їх важко відрізнити від природних утвореннь на шкірі.

Перша допомога до прибуття лікаря:

 • кліщів, що присмокталися, треба видалити, для чого шкіру навколо кліща  змащують ефіром, бензином, після цього паразит виходить самостійно;
 • ранку потрібно змазати розчином йоду, вилучених кліщів спалити;
 • якщо при видаленні кліща голівка його відірвалася і залишилася в товщі шкіри, потрібно звернутися в медичну установу для видалення голівки, введення гамма-глобуліну і подальшого спостереження протягом трьох тижнів.

2.12 Щоб запобігти отруєнню грибами необхідне виконання кожною людиною певних засобів і правил, а саме:

1. Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях, особливо уникайте стихійних ринків.

2. Збирайте і купуйте гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.

3. Не куштуйте сирі гриби на смак.

4. Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору інакше в них утворюється трупна отрута.

5. При обробці кип’ятять гриби 7 – 10 хв. у воді, після чого відвар змийте.

6. Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

7. Гриби (зеленушка, синяк, дубовик – містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються).

8. Суворо дотримуйтесь правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм.

Перша допомога при отруєнні грибами:

1. Викличте „швидку медичну допомогу”.

2. Негайно промийте шлунок: випийте 5 – 6 склянок кип’яченої води або світло рожевого розчину марганцівки.

3. Прийміть 4 – 5 пігулок активованого вугілля.

4. Після надання першої медичної допомоги дайте випити потерпілому міцний чай або злегка підсолену воду; покладіть на живіт; до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню!


2.13 Сильні вітри, шквали та смерчі - стихійне лихо, яке виникає в будь-яку пору року.

Синоптики відносять їх до надзвичайних подій із помірною швидкістю поширення, тому частіше всього вдається оголосити штормове попередження.

Фактори небезпеки сильних вітрів, шквалів та смерчів: травмування, а інколи і загибель людей; руйнування інженерних споруд та систем життєзабезпечення, доріг та мостів, промислових і житлових будівель, особливо їх верхніх поверхів і дахів; перекидання телеграфних стовпів, виривання дерев та утворення завалів; знищення садів та посівів на полях.

Сильні вітри, як правило супроводжуються зливами, що призводять до затоплень місцевості.

Дії при загрозі стихійного лиха та отриманні штормового попередження:

 • Уважно слухайте інформацію по телевізору та радіоприймачу про обстановку (час, напрямок руху та силу вітру), рекомендації про порядок дій.
 • Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
 • Підготуйте документи, одяг та зберіть найбільш необхідні й цінні речі, невеликий запас продуктів харчування на декілька днів, питну воду, медикаменти, кишеньковий ліхтарик, приймач на батарейках.
 • Підготуйтесь до відключення електромережі, закрийте газові крани, загасіть вогонь у грубах.
 • Приберіть майно з двору та балконів у будинок (підвал), обріжте сухі дерева, що можуть завдати шкоди вашому житлу, машину поставте у гараж.
 • Поставте на підлогу речі, які можуть впасти і спричинити травми. Не ставте ліжко біля вікна з великими шибами.
 • Щільно закрийте вікна, двері, горищні люки і вентиляційні отвори; віконне скло заклейте, по можливості, захистіть віконницями або щитами.
 • Навчіть дітей, як діяти під час стихійного лиха. Не відправляйте їх у такі дні у дитячий садок та школу.
 • Перейдіть у більш стійку капітальну будівлю, сховайтеся в підвалі або віддаленому від дерев і будинків погребі.
 • Худобу поставте у капітальному хліві, двері та ворота міцно зачиніть.
 • Якщо ви у човні та отримали штормове попередження або бачите наближення поганої погоди, негайно пливіть до берега.

Дії після стихійного лиха:

 • Зберігайте спокій, заспокойте дітей та тих, хто отримав психічну травму в результаті лиха, оцініть ситуацію. Допоможіть, по можливості, постраждалим, викличте медичну допомогу тим, хто її потребує.
 • Переконайтесь, що ваше житло не отримало ушкоджень. Перевірте зовнішнім оглядом стан мереж електро-, газо- та водопостачання. Обов'язково кип'ятіть питну воду.
 • Не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами, газовими плитами і не вмикайте їх до того часу, доки не будете впевнені, що немає витоку газу. Перевірте, чи не існує загрози пожежі. При необхідності сповістіть пожежну охорону. Не користуйтеся телефоном, окрім як для повідомлення про серйозну небезпеку
 • Не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть вимкнути.
 • Не виходьте відразу на вулицю - після того, як вітер стих, через кілька хвилин шквал може повторитися.
 • Будьте дуже обережні, виходячи з будинку. Остерігайтесь: частин конструкцій та предметів, які нависають на будівлях; обірваних дротів від ліній електромереж; розбитого скла та інших джерел небезпеки.
 • Тримайтеся подалі від будинків, стовпів електромереж, високих парканів та іншого. Не поспішайте з оглядом міста, не відвідуйте зони руйнувань, якщо там не потрібна ваша допомога.
 • Дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
Останнє редагування Понеділок, 29 жовтня 2018 12:53